Sualtı Sahnelerini Hiç Islanmadan NASIL Çekiyorlar?

Advert

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Advert
Ekleme Tarihi by admin
35 İzlenme
Batman v Superman ve Justice League'de gördüğümüz Aquaman çizgi-romanlarda hafif ezik olsa da filmlerde biraz daha rockçı bir arkadaş olarak ele alınıyor.

Twitter: https://twitter.com/filmelestiriler
Instagram: https://www.instagram.com/filmegitmedenonce
kişisel: https://www.instagram.com/cem.basak/

Rastgele film önerileri:https://www.youtube.com/watch?v=fImlwaFfNeg&list=PLNluscFuhJdps1OyrXMxgS4g3GuxHst3m
SAHNEYİ ÇEKERKEN PARAŞÜTLE ARABA ATMIŞLAR: https://www.youtube.com/watch?v=qth3lqsX4t4
2018'in aralık ayında vizyona girecek Aquaman filminin büyük bir bölümü su altında geçecek.

Biz de su altında geçen bir filmin çekimlerinin nasıl yapıldığını konuşacağız.

Aquaman'nin çekim tekniği sizi biraz şaşırtabilir çünkü film su altında değil yeryüzünde normal bir mekanda çekiliyor. Buna birazdan geleceğiz. Ama şimdi su altı sahnelerinin normalde nasıl çekildiğine bakalım.

Yüksek bütçeli filmlerin su altı sahneleri diyince bizim aklımıza Harry Potter ve Ateş Kadehi'ndeki 5 dakika 30 saniyelik sahnne geliyor.

Harry'nin solungaçlarının olduğu bu güzel sahneniyi ilk olarak suda çekmemeyi düşünmüşler. Ancak daha inandırıcı olacağı için suda karar kılmışlar ve 2 buçuk milyon litrelik bir tank inşaa edilmiş. Su tankının içine arada Daniel Radcliffle' nefes alsın diye içine hava pompalanan bir bölme yapmışlar. Gerçekten harika. Yani suyun altında nefes alınan bir bölüm var.

Peki sizce 5 buçuk dakikalık bu sahnenin çekimleri ne kadar sürmüş olabilir?

---

Evet, 41 saat.

---

Ayrıca kayıt başlayınca oyuncu nefes alamadığı için çekim en fazla 15-20 saniye devam edebiliyor. Bu sahne için gerçekten çok emek harcanmış ve sonuçta da harika bir iş ortaya çıkmış.

Peki neden sahneyi daha kısa bir sürede görsel efekt kullanarak yeryüzünde çekmemişler.

--
--

Bunu gördükten sonra peki neden Aquaman'nin su altı sahneleri yeryüzünde çekiliyor diyebilirsiniz.

Öncelikle süre bakımından düşünürsek beş buçuk dakikalık bir sahne için 40 saat suda kalmak gerekiyorsa 100 dakikalık su altı sahnesi için 727 saat suda kalmak gerekir. Bu da 30 güne tekabül ediyor. Ancak bir oyuncunun maksimum suda kalma süresi Harry Potter'da 3 saatti. Aynısı burda da geçerli olsa. 727 saatlik sahne tam 242 günde çekilir. Bunu hiçbir oyuncu oynamaz, kimse de çekmez.

Zaten Aquaman'nin su altı sahneleri diyalog da içereceği için bunu yapmaz imkansız olur.

Ayrıca, Harry Potter'ın 4. filmi 2005'te vizyona girmişti. Artık görsel efektler çok daha iyi, bu sebeple su altı sahneleri yeryüzünde çekilse bile gerçekçi durabiliyor.

Şu tarz bir şekilde çekilen sahne daha sonra bu tarz bir sahneye dönüşüyor. Daha komplike sahnelerde. Bir sürü kabloya bağlanan oyuncular havada yeşil ekranın önünde duruyor. Daha sonra oyuncuları kablolarla yavaş bir biçimde oynatarak denizdeymiş hissi yaratıyorlar. Oyuncular normal bir şekilde nefes alıyor ancak büyük ihtimalle nefes alırken göğüslerinin ve burunlarının hareketini görsel efektle kaldıracaklardır.

Aquaman'in Batman v Superman'deki sahnesinin çekiminde bir su tankı kullanılmıştı. Zaten oyuncunun nefesini tuttuğu burda çok belli oluyor. Aslında Aquaman filmi için de dev bir su tankı inşaa edildi, ancak oyuncuların çoğu sahnesi yeryüzünde çekiliyor.

2018'in Aralık ayında vizyona girecek film DC için çok önemli. Justice League'le beraber gişede hiç beklemediği bir düşüş yaşayan şirketin yapabileceğği tek şey filmin iyi olmasını beklemek.
Kategori
FRAGMANLAR

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.