İlişkilerde "Ben sana söylemiştim" sorunu / (Cassandra Sendromu)

30
Skip (5)
Advert

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
27 İzlenme
Aldatmak, boşanmak, kavuşmak gibi konulardaki kehanetlerine kimse inanmıyor mu? Geleceği görüyorsun ama kadın erkek ilişkilerinde bir türlü karşındakini inandıramıyor musun? O zaman sen de Cassandra Sendromu yaşıyorsun.

"BEN SANA SÖYLEMİŞTİM!"
Size tanıdık geliyor mu? Çok mu işittiniz yoksa çok mu söylediniz? O zaman sıkı durun, inanılmamanın da psikolojide bir adı var: "Cassandra Sendromu"

Çoğu sendromun esin kaynağı gibi bu sendromun da başlangıcı Truva Savaşı yıllarına, Milattan önce 15-13. yüzyıl aralığına kadar uzanıyor.
Truva Kralı Priam'ın kızı Cassandra, Güneş Tanrısı Apollo'nun tapınağında rahibe olarak hayatını sürdürmektedir. O kadar güzeldir ki, zerafeti karşısında Apollo bile kalbine yenik düşer ve Cassandra'ya aşık olur. Kendisiyle birlikte olmak ister. Cassandra'nın ise gelecekle ilgili takıntıları vardır. En büyük hayali geleceği görmektir. Ancak bizim Cassandra Apollo ile bir gelecek görmez, Güneş Tanrısı'nın kendisini sevdiğine inanmaz ve kendisiyle birlikte olmayı reddeder. Apollo ise çok kızar ancak hayatını almak yerine ona hayatı zindan etmeye karar verir. Cassandra'nın en büyük hayali olan geleceği görme yetisini kendisine verir. Ancak bu isteğiyle onu lanetler. "Bundan sonra geleceğin sesi kulaklarına fısıldayacak fakat kimse senin gelecek hakkında söylediklerine inanmayacak!" der.

Cassandra Truva Savaşı'nda Truva'nın başına gelecek büyük yıkımı görür. Bunu tüm Truva halkına ve babasına söyler. Hatta kulağına yenilginin Truva Atı'yla geleceği bile fısıldanır ancak söylediklerine kimse inanmaz. Nitekim ülkesi gözlerinin önünde yerle bir olur. İşte o gün bugündür kişinin gelecek hakkında söylediği hiçbir şeye inanılmamasına "Cassandra Sendromu" adı verilir. Siz siz olun, "Ben sana söylemiştim" lafını bir kenara atın, başkalarının söylediklerine de kulak asmayın ve kendinizi hayata bırakın. Eğer Truva yanacaksa da, yanacaktır. "Sen yanmasan, ben yanmasam, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?"

Yunan kralı olan Agamemnon ise (orduları Truva'ya götüren kumandan) görür görmez aşık olduğu Cassandra'yı cariyesi yapmak için ülkesine götürmüştür. Agamemmon'un karısı ise bu duruma kızmış ve eşini öldürmüştür. Kassandra bunu önceden görüp krala söylese de kral inanmamıştır. Bu ölüm durumu kaynaktan kaynağa değişse de Kassandra'nın da Agamemmon'un öldüğünü söylemek yanlış olmaz.

Son olarak psikolojiye de Cassandra Sendromu olarak giren terim, kişisel algılardan dolayı bazı şeylerin kötüye gitmesi inancı ve kimseyi inandıramama durumudur. Yani kötü haberleri göz ardı etme durumu olarak da açıklanan sendrom birçok filmde de geçmektedir. Terminatör 2, Twelve Monkey bunlardan birkaçıyken karakter dünyanın sonunun yaklaştığını iddia etmiş fakat kimse ona inanmamıştır. Karakterin yaşadığı psikolojik sıkıntı/ruh durumu Cassandra Sendromu diye literatüre geçmiştir.
Kategori
MERAK

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.