İlişkilerde 3 Yıl Kaşıntısı

30
Skip (5)
Advert

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
17 İzlenme
Sevgili olduktan ya da evlendikten sonra çiftlerin %82'sinde rastlanan, Y kuşağındaki 3 yıl, X kuşağındaki kaşıntısıyla tanışın.

MİLENYUM İLİŞKİLERİNDE 3 YIL KURALI

N’oldu? Herkes evleniyor mu etrafta? Her yaz düğünlerle mi geçiyor? Y kuşağı şu anda evlilik çağında. Her yer düğün, her yer halay! Peki, geçen yıllarda evlenmiş olanlar yavaş yavaş boşanmaya mı başlıyor? Hem de aynı hızla... Bunun nedeni ilişkilerdeki 3 yıl kuralı. Nasıl mı? Buyursunlar...

Kaşınmaya Başlayabildiklerimizden misiniz?
3-5-8 fark etmez. Herkesin ilişkilerinde bir ya da birkaç dönüm noktası olur. Zaten evliliği uzun sürenler de uzun ilişkinin formülünün bu iniş çıkışları atlatabilmekten, yatağa küs girmemekten, işte ne bileyim tutku bitince de arkadaş olabilmekten filan geçtiğini söylerler. Buraya 3 yıl yazdım çünkü yabancılar Y kuşağı ve milenyaller üzerinde araştırma yapıyorlar. Çıkan sonuç 3’ncü yılın sonunda ilişkilerin %46 oranla bittiği ve bu noktayı geçen kişilerin de 2 katı yüksek oranla ilişkilerine daha sağlam şekilde devam ettiğini gösteriyor. Hatta X kuşağında 7 yıl olan bu durumun yeni kuşaklarda 3 yıla düştüğünü söylüyorlar. Tabii bu işin araştırmasını yapmış, kategorileştirmişler bile. Kendileri bu belirli süre sonra insanın ilişkiyi sorgulamaya başlama haline “3 year itch” yani Türkçesi “3’ncü Yıl Kaşıntısı” adını veriyorlar. Elitedaily.com sitesinde yayınlanan makalede Roxi Lim, “Genel olarak insanlar yollarını ayırmaya ya da ömür boyu birleştirmeye 3 yıl barajından sonra tam anlamıyla karar verirler” diyor. “Bunun nedeni 3 yılın sonunda çiftlerin büyüsüne kapıldığı aşkın bitmeye başlaması ve bu noktadan sonra kendilerini o ilişkiye her yönüyle adayıp adamamaya karar verme aşamasına gelmeleridir.”

Saatlerimizi Ayarlayalım
Şimdi vardır aranızda, “Yahu aylardır birlikteyiz, inanır mısın bir kez bile kavga etmedik” diyenler. Nazar değmesin diye korkmanıza gerek yok. Nazar değecek ama bunun sebebi dışarıdaki kenafir gözler değil, ilişkinin doğası. Ben demiyorum, araştırmalar bunu gösteriyor. Huffington Post’un 2.000 uzun süreli ilişki yaşayan insan arasında yaptığı araştırmaya göre, 3 yılı geçen ilişkiler partnerlerini cepte görüyorlar. Haftada 2.7 saat tartışıyorlar. 3 yıldan daha kısa süredir birlikte olanlarda ise bu oran, haftada 1,2 saatte kalıyor. 3 yıldan sonra çiftlerin %55’i romantik anlar yaşamak için karşılıklı randevulaşmaya ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar. Ah nerede o el ele diz dize zamanlar... Çiftlerin %65’i partnerlerinin ilişkinin başında zararsız görünen alışkanlıklarının 3’ncü yıldan sonra tahrik öldürücü büyük problemlere dönüşmeye başladığını söylüyor. Bunların arasında horlamak, tırnak kesmek ve kayınlarla ilişki. İşte anladınız kayınvalide, kayınpeder, kayınço filan... Yahu bu demek ki dünyada problem. Romanların sadece bu sorun üzerine yazdığı 3000 şarkı filan vardır herhalde. Ayrıca araştırmaya katılanların neredeyse tamamı en zor geçen yıllarının 3’ncü yıl olduğunu söylüyor. Hatta bu yıl itibariyle konuşmalarda lakap kullanmamaya, teşekkür etmemeye, nasılsın diye sormamaya başladıklarını, doğrudan ihtiyaçlara göre iletişim kurma safhasına geçtiklerini de ekliyorlar.
Kategori
MERAK

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.