Göktürk Serisi Geliyor!

Advert

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Advert
Ekleme Tarihi by admin
14 İzlenme
Göktürk Üçlemesi haberi bizleri heyecanlandırdı.

Deadpool 2'yi spoilersız bir şekilde eleştirdik: https://goo.gl/Rpr8RC
Benedict ve Tom Holland'la Pictionary oynadık: https://goo.gl/PGczdp
Loki'yi Doğduğuna PİŞMAN Ettim: https://goo.gl/ziEWAj
Venom fragman incelemesi: https://goo.gl/kYFYHW


Instagram: https://www.instagram.com/filmegitmedenonce
Twitter: https://twitter.com/filmelestiriler

“Onların kurmaca çizgi romanları varsa, bizim gerçek tarihimiz var, onların hayal ürünü karakterleri varsa, bizim iki bin yıla yayılmış halis kahramanlarımız var.”
Bu sözler, yayınladığı iki dakikalık bir videoyla yeni projesi Göktürk Üçlemesi’ni duyuran Alper Çağlar’a ait. Bu duyuru bizi oldukça heyecanlandırsa da, ironiktir ki Marvel’ın Infinity War filminin gölgesinde kaldı.
Peki Alper Çağlar ismi ve Göktürk projesi bizi niye heyecanlandırdı? Alper Çağlar, adını 2008’de Dağ filmiyle duyurdu. Düşük bütçeli ama psikolojik etkisi yüksek bir asker filmi olan Dağ, kendine sadık bir kitle oluşturdu. Fakat Alper Çağlar’ın adını tüm Türkiye’ye duyurması bu filmin devamı olan Dağ 2 ile gerçekleşti. Geçen senenin en çok izlenen yerli yapımlarından Dağ 2, serinin ilk filmine göre çok daha yüksek bütçeli ve gözü çok daha yukarılarda olan bir filmdi. Gerçekten de, Hollywood’u aratmayan gerçekçi aksiyon sahneleriyle Dağ 2 Türk Sineması’nda kendine özel bir yer, ve bununla beraber büyük bir hayran kitlesi edindi. Dağ 2’nin başarısı televizyonlarda askeri temalı pek çok dizi ve filmin mantar gibi çoğalmasına neden oldu. Bu yapımların pek çoğu kalitesiz olsa da oluşmasını sağladıkları toplumsal atmosfer hali hazırda yurtiçi’nde ve Suriye’de teröre karşı mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne moral oldu.
Dağ 2, iyi bir aksiyon filmi olmasına rağmen senaryosuyla fazla ön plana çıkmadı. Alper Çağlar, bizce yapımcı olarak rüşdünü Börü dizisiyle ispatladı. Börü, gerek 75 dakikalık ve her biri sinema filmi tadında olan 6 bölümden oluşması ile, gerek türk tvlerinde alışık olmadığımız son derece yüksek temposu ile, gerek de muhteşem aksiyon sahneleri ile gönlümüzde taht kurdu. Ama Börü’nün bizce en önemli unsuru, en kaliteli yabancı dizileri aratmayan ustalıkla yazılmış senaryosu ve bunu harika bir şekilde işlemesi idi. 2014-2016 yıllarında bir Özel Harekat Timinin yaşadıkları üzerinden şaşırtacak cesurlukta siyasi mesajlar veren Börü, Türkçü ve Atatürkçü sembolleri sık sık kullanması ile de ön plana çıktı.
Börü bizde kuşku bırakmayacak şekilde Alper Çağlar’ın bu işe olan yeteneğini kanıtladı. Sosyal medya üzerinden hayranlarıyla sık sık iletişim kuran Alper Çağlar, bu sohbetlerde vatansever ve Atatürkçü kişiliğini de ortaya koydu. Bu ikisini bir araya getirdiğimizde başta bahsettiğimiz Göktürk Üçlemesi’nin bize heyecan vermesinin en büyük sebebi olarak bu projenin bir Alper Çağlar yapımı olmasını gösterebiliriz.
Türk Tarihi Alper Çağlar’ın da belirttiği gibi inanılmaz zengin, ve malesef bu zengin içeriği hem sinemada yeterince işlenmemiş, hem de işlendiği zaman bunu işinin ehli insanlar gerçekleştirmemiş. Göktürk dönemi bize sinemaya uyarlanmaya müsait pek çok kahraman ve hikaye sunuyor, bu noktada Marvel Evreni’nden tek farkı, gerçek olması. Alper Çağlar, pek çoğumuzun gözardı ettiği tarihi serüvenimizi sinemaya taşımayı, Türk Tarihinin bağrından çıkan bir hikayeyi evrensel bir yapım haline getirmeyi ve bunu yaparken dünyadaki 200 milyon Türk’ü sinema yolu ile bir araya getirmeyi adeta milli bir görev olarak görüyor. Kendi sözleriyle, gerçek tarihimizi yansıtmanın bilinciyle film tarihimizin en destansı işini yapmaya koyuluyor. Alper Çağlar’ın azim ve özgüveni karşısında heyecanlanmayıp da ne yapalım?
Peki Göktürk üçlemesi tam olarak ne anlatacak? Alper Çağlar bu konuda ser verip sır vermiyor fakat şunu söyleyelim, videoda üçlemenin tarih danışmanlarını listeleniyor. Prof. Dr. Ahmet Taşağıl gibi, Göktürk Tarihini bu ülkede en iyi bilen insanlara danışıldığını görüyoruz. Bunun yanı sıra, ikinci filmin adı “Kırk Göktürkler” belirlenmiş. Bu ismin yüksek olasılıkla Nihal Atsız’ın Bozkurtlar adlı roman serisinde ölümsüzleştirdiği, özgürlük uğruna 40 çeriyle Çin Sarayı’nı basan Kür Şad’ın destanına gönderme yaptığını söyleyebiliriz. Fakat üçlemenin tamamen Nihal Atsız’ın romanlarına dayanıp dayanmadığını bilmiyoruz. Yine de, okuyanlar bilir ki türk romancılığının en epik eserlerinden olan Bozkurtlar, adeta sinemaya uyarla beni diye bağırıyor. Kür Şad destanını 2022’de türk sinemalarında izleyecek olmanın olasılığı bile bizi fazlasıyla heyecanlandırıyor.

Bize bu yolda kendisine iyi şanslar dilemek düşer. Umuyoruz ki, ileride Alper Çağlar’ın elinden bizi gururlandıracak filmler izleyeceğiz. Unutmadan, Börü’nün sinema filminin bu yıl vizyona girmesinin beklendiğini de ekleyelim.
Kategori
FRAGMANLAR

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.