Cem Yılmaz Komik mi? Arif v 216 | İnceleme (2018)

Advert

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Advert
Ekleme Tarihi by admin
52 İzlenme
Arif v 216'yı sonunda izledik. Sadece 2018'in değil belki de ülkemizde tüm zamanların en çok beklenen filmini beğendik!

Twitter: https://twitter.com/filmelestiriler
Instagram: https://www.instagram.com/filmegitmedenonce
kişisel: https://www.instagram.com/cem.basak/

Rastgele film önerileri:https://www.youtube.com/watch?v=fImlwaFfNeg&list=PLNluscFuhJdps1OyrXMxgS4g3GuxHst3m
SAHNEYİ ÇEKERKEN PARAŞÜTLE ARABA ATMIŞLAR: https://www.youtube.com/watch?v=qth3lqsX4t4

Cem Yılmaz'ın adı komediyle o kadar özdeşleşti ki artık elini kaldırsa komik olup olmadığını değerlendiriyoruz. Aynı değerlendirmeyi basın gösteriminde izlediğimiz Arif v 216 için yapmamızı isteyebilirsiniz. Uzatmadan söyleyelim. Film çok komikti. Fragmanlar, filmdeki iyi esprileri ve genel havayı hiç belli etmemiş. Belli etmemeleri güzel ama aynı görüntülerle biraz daha iyi bir fragman ortaya çıkarılabilir ve fragmandan film eleştirenler susturulabilirdi. Kısacası bu fragman filme yakışmıyor. Arif v 216'da komediden çok daha fazlası var. Bunları birazdan konuşuruz.

Bu filmle beraber ülkemiz sinemasının Cem Yılmaz'a ihtiyaç duyduğu bir kez daha anlaşıyor. Adam basın gösteriminde filmi merdivene oturup izledi ve heyecanı baya bir belliydi. Ülkemizde film yaparken işini bu kadar seven ve seyircisine saygıyla davranan çok insan yok. Filminin tanıtımını bir yıl önceden çıkarmak, karakter posterleri yayınlamak veya işin arka planına önem vermek çok da gerekli olmayan şeyler gibi gözükebilir. Ancak, bizce ülkemizde küçük detaylar sürekli es geçildiği, tembel davranıldığı ve seyirci önemsenmediği için düzenli olarak iyi filmler izleyemiyoruz.

Murat Tolga Şen'nin youtube kanalında dediği gibi, Cem Yılmaz istese bir stand upını sinemalara sokar ve bazı filmlerinden çok daha fazla para kazanır. Bunun yerine film yapması bizi gerçekten mutlu ediyor.

Neyse, Arif v 216'nın tekrar buluşmasını anlatan ve zamanda yolculukla bir bölümü 1969'da geçen film nasıldı?

Ülkemiz tarihinin en çok beklenen filmlerinden Arif v 216, komik, tempolu ve iyi bir hikayeye sahip. Biz ilk izleyişimizde Gora'dan daha çok beğendik. Film 1969'da geçtiği için sürekli Türkiye'nin popüler kültürüyle ilgili bir saygı duruşuyla, göndermeyle karşılaşıyoruz. Klasik bir Marvel filminden çok daha fazla detay var ve bunların videosu gelebilir.

Geçmişe gönderme olması umrumda değil, bunun filmle ne ilgisi var diye sorabilirsiniz.

Bu göndermeler filmin hikayesine çok güzel bağlanıyor. Zeki Müren filmde öylesine yok. Tarkan'nın şarkıları da. Bütün bu göndermeler bazen sizi deli gibi duygusallaştırıyor, bazen de güldürüyor. Pardon bazen değil, hep güldürüyor. Ayrıca göndermelerin hepsi geçmişle ilgili değil. Whiplash göndermesi de var, Cem Yılmaz'ın kendi ve arkadaşlarıyla geçtiği dalga da. Bu konuda Deadpool ve Cem Yılmaz filmleri arasında benzerlik es geçilemez. İki iş de bulunduğu türle ve yapımcılarıyla dalga geçerken iyi filmler olmayı başarıyor.

Arif 216'da ne oluyor, belli bir teması var mı diye sorabilirsiniz?

İnsanlar yorumlarında Arif v 216'nın geçmişi çok güzel gösterdiğini ve tam bir yeşilçam filmi olduğunu söylüyor. Bizce bu tam doğru değil. Cem Yılmaz, o dönemki klişelerle çok iyi dalga geçiyor ve bize kimsenin tamamen iyi veya kötü olmadığını gösteriyor.

Oyuncular, peki oyuncular nasıl?

İyi iyi herkes iyiydi. Ozan Güven'i tebrik ederiz, iyi oynamış. Cem Yılmaz da iyi oynuyor ama esas çok iyi şarkı söylüyor.

Peki film nasıl çekilmiş. Görsel efektler, setler, yönetmen ve müzikler iyi mi?

Açıkçası görsel efektler filmin genelinde oldukça iyi. Özellikle İstanbul'un darma duman durduğu bölümleri beğendik. Ancak, filmin son sahnesinde her yerin efekt olduğu gereksiz belli oluyor ve gerçekten dikkatimizi dağıtıyor. Ülkemizde görsel efektli sahneler bulunan film sayısı az olsa biz bunu size belirtmek istedik. Filmin geçmişte ve gelecekte geçen sahnelerinin set dizaynları çok iyiydi. 1969'da gerçekten dönmüş gibi olduk. Arabalar, gazeteler, yazı fontları, her şey harikaydı. Bunun dışında yönetmen Kıvanç Bey ve müzikleri beğendik. Film sırasında filme kapılıp bu iki unsuru çok düşünmedik ve bizce bu iyi anlama geliyor.

Filmin bir iki görsel efekt sahnesi dışında ne gibi eksileri vardı diye sorabilirsiniz?

Hayır, Cem Yılmaz bize para vermedi ve verse de baya mantıksız olurdu. Direkt filmin yapımcısından para almaktan bizim ilkelerimize ayrıkı. Ama Ozan Güven bize istediği zaman verebilir. Bu videoyu izliyorsa yorumlara yazması yeter.

İkincisi, filmi ön gösterimine çağrıldığımız için beğenmedik. Daha önce de bazı Türk filmlerinin gösterimlerine çağrıldık ve bunlar arasında beğendiklerimiz de beğenmediklerimiz de oldu.

Ülkemiz Filme olan puanımız yerim en önün en köşesinde olsa bile izlerim. Umarız ülkemizde sinemayı seven ve profesyönelce iş yapmaya çalışan insanların sayısı artar da popüler sinemamız daha konuşulabilir bir hale gelir.

O zamana kadar bu kanala abone olup instagram sayfamızı takip edebilirsiniz. Eleştiri konusunda çok kötü değiliz.
Kategori
FRAGMANLAR

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.