Bol Entrikalı Türk Filmi: Cebimdeki Yabancı | İnceleme (2018)

Advert

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Advert
Ekleme Tarihi by admin
54 İzlenme
Cebimdeki Yabancı'yı gerçekten beğendik. Öneriyoruz!

Patreon: https://www.patreon.com/filmegitmedenonce

Twitter: https://twitter.com/filmelestiriler
Instagram: https://www.instagram.com/filmegitmedenonce
kişisel: https://www.instagram.com/cem.basak/

Serra Yılmaz'ın ilk filmi Cebim'deki Yabancı italyan bir filmden uyarlama. Biz orijinali izlemedik ama izleyeceklerim listemizde bulunuyordu. Biz madem uyarlaması geliyor İtalyan versiyonu da sonra izleriz dedik. Galiba iyi bir seçim yapmışız çünkü Cebimdeki Yabancı'yı beğendik. Bu arada İtalyan film başka ülkelerde de uyarlanıyor. Neden diye düşünecek olursanız hemen anlatalım.

Film akşam yemeği için bir araya gelen arkadaşların hikayesini anlatıyor. Arkadaşlar bir anda garip oyun oynamaya karar veriyor. Herkes telefonunu masaya koyacak ve gelen her arama veya mesajdan yemekteki herkesin haberi olacak. Bunu yapmalarının sebebi ise birbirlerine olan güvenlerini kanıtlamak. Bu saçma bir oyun ve tahmin edebileceğiniz gibi daha sonra herkesin sırrı açığa çıkıyor ve gerilimli olaylar yaşanıyor.

Benim filme gitmeden önceki en büyük kaygım telefonunu masaya koyup herkese gelen mesajları gösterecek bir arkadaş grubunu inandırıcı bulmamamdı. Mantıklı düşünürsek çok büyük bir sırrı olmayan biri bile böyle bir şey yapmak istemez. Ancak film benim filme gitmeden önce ne düşündüğümü biliyormuş gibi bana güzel cevaplar verdi.

Şu an biraz detaya inmiş olabilirim. Hadi biraz genel konuşalım.

Cebimdeki Yabancı nasıldı?

Güzeldi. İnsan psikolojisini iyi anlatan, tempolu, sürprizlere ve harika yemeklere sahip bir filmdi. Serra Yılmaz ilk yönetmenlik denemesinde iyi bir iş çıkarmış.

Biz filmi neredeyse dolu bir salonda izledik ve seyircilerin büyük bölümü garipti. Çoğu sahneye yüksek sesle küfürlü tepki veren bir ekip vardı. Bu ekip bazen filmin anlatmak istediğine zıt ve çok iğrenç tepkiler veriyordu. Gerçi film bir yerde onlara da cevaplarını verdi. Bu küçük ekip dışında da seyirci normale göre değişikti .Sırlar ortaya çıktıkça insanlar değişik tepkiler veriyordu. Hatta arada birisi işte tam Türk filmi, herkes entrikalarla dolu dedi. Açlık Oyunları'nı ve Harry Potter'ı ilk günde hayranlarla izlemiş biri olarak bu kadar bağıran bir seyirci görmemiştim. Siz de filmi izlediyseniz salon tecrübelerinizi yazın merak ediyorum.

Şimdi devam edelim. İyi şeylerden bahsediyorduk. Oyuncular iyi. Özelikle Buğra Gülsoy, Çağlar Çorumlu ve Şebnem Bozoklu gerçekçi performanslar sergilemiş.

Kısacası genel olarak senaryo, oyuncular, yönemen ve görüntü yönetmeni iyi.

Peki neleri çok beğenmedik. Filmin başlarında fazla hareket eden yakın plan vardı. Bu kısa da olsa beni rahatsız etti. Bunun dışında filmde herkesin garip bir sırrının olması ve bu sırların çok farklı olmaması çok inandırıcı değildi. Ama tabii film inandırıcı olmaya çalışmıyor. Bir durumu insanları ele almak için değerlendiriyor.

Bu açıdan değerlendirirsek Cebimdeki Yabancı keyifli bir film. İyi bir fikre sahip. Bizim filme olan notumuz en iyi arkadaşıma öneririm.

Bizi desteklemek için patreon sayfamıza kesinlikle göz atın.

Patreon destekçilerimize teşekkürler: Berat, Kafeinsiz, Barış Ceylan, Ege Agar, Turgay Demir
Kategori
FRAGMANLAR

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.