Bitcoin nedir? Hikayesi nasıl başladı?

30
Skip (5)
Print Photos Online

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
40 İzlenme
Herkesin dilinde nedir bu Bitcoin? Bitcoin hikayesi nasıl başladı? Bitcoin ne işe yarıyor? 5N1K'ya konuk olan Djital Dönüşüm Derneği'nden İsmail Hakkı Polat ve Ekonomist Emin Çapa, Bitcoin'i anlattı.

İsmail Hakkı Polat, "2009 yılında Bitcoin'i ilk kez zikreden Satoshi Nakamoto takma adlı kullanıcı. Aslında benim tahminlerime göre, 1990'lardan beri gelen üretimin sonucu olarak ortaya çıktı. Özellikle makalenin hemen 2008'de Amerika'daki finans krizinin arkasından çıkmış olması biraz zamanlama olarak manidar. Ama onun ötesinde 2009 yılından beri aslında Satoshi Nakamoto'nun makalesinde belirttiği bir finans programları belirlenmiş değiş-tokuş finans protokolü Bitcion. Dijital bir finans protokolü aslında" dedi.

Emin Çapa ise, "Şu anda bin 300'ün üstünde sanal para var dünyada. Biz hep Bitcoin diyoruz ama aslında ortalıkta bin 300'den fazla sanal para var. Bu sanal paralar, Blockchain dediğimiz teknolojinin bir parçası sadece. Hayatımızı dönüştürecek, bütün dünyayı değiştirecek olan asıl teknoloji Blockchain. Bitcoin de onun bir parçası. Nedir Blockchain? Hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan zincirleme bir sistem. Yani sizinle benim aramda bir ticari işlem yapıyoruz veya geçenlerde nikah kıyıldı bunu bir halkaya ekliyoruz. Ama bir zinciri düşünün, zincirin halkasını düşünün. Her yeni halka eklendiğinde eski halkanın varlığı hala devam ediyor. Dolayısıyla milyonlarca bilgisayar üzerinde bütün işlemler saklanmış oluyor. Bu da hacklenmesi çok çok çok zor bir şey oluyor. Bir bilgisayardaysa birisi onu hackleyebilir, o bilgiyi silebilir. Ama milyonlarca milyonlarca bilgisayar olduğu için silinmesi ve hacklenmesi çok zor bir şey. Sizinle ben bir ticari işlem yapıyoruz, bunu yazıyoruz o Blockchain teknolojisine. Milyonlarca bilgisayar teknolojisine dahil oluyor. Bu bir zincir, halkanın bir zinciri. Sonra ben gidiyorum buzdolabı alıyorum diyelim. Ticari bir işlem yapıyorum. O da bu halkaya ekleniyor. Sonra ben gidiyorum evleniyorum onu da bu halkaya ekliyorum zincir devam ediyor, işlem devam ediyor. Bitcoin'de de parayı alıyorum satıyorum buraya ekleniyor. Siz bana satıyorsunuz buraya ekleniyor. Sonra başkası satıyor buraya ekleniyor. Bitcoin bir sanal para gerçekte elinizle tutamadığınız, fiziki olarak dokunup temas edip yapamadığınız bir şey. Bu zincirin üstünde olduğu için çok yüksek güvenliği olan, taklit edilmesi ya da çalınması çok zor olan sanal arkasında devlet olmayan bir merkez bankası tarafından basılmayan bir para" diye konuştu.
Kategori
GÜNDEM

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.