55.000 Kişinin Aynı Anda İnternete Girebileceği İstanbul Havalimanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

30
Skip (5)
Print Photos Online

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Ekleme Tarihi by admin
22 İzlenme
Yeni İstanbul Havalimanı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Merhaba sevgili Webtekno takipçileri! Bu videomuzda sizlerle birlikte aynı zamanda tamamlanınca dünyanın da en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Havalimanının gelişmiş teknolojik özelliklerine bakacağız.

Öncelikle arkadaşlar şunu belirtelim. Havalimanının IT harcamalarına yaklaşık 200 milyon Euro’ya yakın bir yatırım yapılmış. Buna bağlı olarak yapay zeka ve akıllı sistemler bolca var.

İstanbul Havalimanında 3 adet veri merkezi, 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar, 9000 adet güvenlik kamerası bulunuyor. Ayrıca havaalanı içerisinde 20 milyon GB’lık data alanı mevcut. Bu rakam arkadaşlar ortalama bir şehirdeki 80bin network portuna eşittir.

Hatta şöyle düşünün havaalanına döşenen fiber-optik kabloları yola sersek İstanbul’dan tee Berlin’e kadar yol gider. Bu da yaklaşık 1700 kilometreye denk geliyor. Ayrıca İstanbul, Yeni Delhi arasındaki 4500 KM’lik bakır kablolamayı da unutmamak lazım. Bu devasa teknolojilerin sorumluluğu da 780 kişilik bir ekip tarafından paylaşılacak.

Gelelim kameralara. Evet, tam 9000 tane kamera ve 4000 sensör aktif olarak çalışıyor olacak bunların 248’ine kusurlu bir takım hareketler ve yüz tanıma özelliği tanımlanmış. Bu şu anlama geliyor şüpheli bir hareket atıyorum adam valizi bıraktı gidiyor mu zart diye uyarı gelecek ve olası bir felaketin önüne henüz fiile dönüşmeden önlem alınmış olacak.

Robotları da unutmamak lazım tabi. Havaalanı içerisinde 3 farklı robot ekibi bizleri bekliyor. Hizmet robotları, güvenlik robotları ve temizlik robotları. Tabi buradaki sürücüsüz araçları da eklemek gerekiyor. Adına IGABUS adı verilen bu ulaşım araçları sizi otoparktan bile alabilecek kabiliyette.

Ha ücretsiz internet hizmeti de yolcular sıkılmasın diye gelişkin altyapının sunduğu hizmetler arasında. Yaklaşık 55.000 kişi aynı anda kesintisiz ve hızlı internet deneyimi yaşayabileceği iddia ediliyor. Bu da otoparktan başlayıp tee uçağa kadar kesintisiz internet demek. Yine bu duruma bağlanabilecek olan hızlı geçiş sistemleri, akıllı uçak bildirim sistemi ve akıllı otopark sistemi de mevcut olacak.

Tüm bunlara ek olarak İstanbul Havalimanında Türkiye’de ilk kez kurulan bir sanal kule mevcut. Bu kulede uçakların iniş kalkış hareketlerini arttırılmış gerçeklik ile inceleyebilecek.

Biraz da İstanbul Havaalanının büyüklüğünden bahsedelim. Kendileri 500 apron kapasiteli ve Boing 737 veya 800 gibi dev uçakların iniş kalkışları için uygun. 19 uçağın iniş-kalkış yapabileceği bu alanda yolcu kapasitesi yaklaşık 200 milyon. Bu rakamla 2. Çin, Pekin ve Dubai Havaalanlarını geride bırakıyor. Alan toplamda 76.2 milyon kilometrekareden oluşuyor ve 2021’e kadalr da metro hizmeti sağlanacakmış.


Kanalımıza abone olmayı unutmayın ► http://goo.gl/y4AjCY

Hepsi ve daha fazlası için : http://www.webtekno.com/
Kategori
TEKNOLOJİ

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.